Angersägalased (Clariidae)

Angersägalased (Clariidae) [Airbreathing catfishes] on kalade sugukond, mis kuulub sägaliste (Siluriformes) seltsi. 

Sugukonda kuuluvad palja naha ning väljaveninud, peaaegu angerjalaadse kehaga kalad. Päraku- ja seljauim on väga pikad, ulatuvad kuni sabauimeni. Rasvauim puudub. Lamedal peal on 4 paari poiseid. 
Kõik angersägalased on mageveekalad.

Angersägalased on laialt levinud, esinevad kogu Aafrikas (kaasa arvatud Sahara veekogud), Jordani jõgikonnas, Lõuna-Aasias, Madagaskaril, Malai ja Filipiini saarestikus. Paljud liigid elutsevad ajutistes, kuival ajal ärakuivavates jõgedes ja järvedes. Laia levikut seletab nende kalade hea kohastumine tingimustega, mis teistele kaladele on sobimatud.

Elamist veeta keskkonnas võimaldab paljas limane nahk, mis kergendab gaasivahetust õhus. Ogasägalastel ja kuklauimsägalastel esineb soolehingamine (kala neelab õhku, gaasivahetus toimub sooleseina kaudu), kuid angersägalased on selles suhtes palju paremini kohastunud. Neil on arenenud spetsiaalne elund atmosfääriõhu hingamiseks. Lõpuste taga paikneb puukujuliselt hargnenud, väga suure pinnaga ning veresoonterikas epibranhiaalne lisahingamiselund, mis veeta keskkonnas funltsioneerib tõeliste kopsudena ning asendab lõpuseid.

Mitmed sugukonda kuuluvad kalaliigid võivad mao moodi vingerdades liikuda mööda maismaad ühest veekogust teise või kaevuda veekogude kuivamisel niiskesse mutta ja veeta seal mitu kuud.
Mõnedel liikidel, kes elavad veekogudes, mis ära ei kuiva, pole epibranhiaalelund vajalik ning on seetõttu redutseerunud — nendel on tugevamalt areneneud lõpused ja nahahingamine: nt võõrsäga (Xenoclarias holobranchus) Victoria järves, dinotopterus (Dinotopterus) Tanganjika järves või süvasäga (Bathyclarias) Njassa järves.

Levinuimaks angersägalaseks on saanud aafrika angersäga (Clarias gariepenus) keda on laialdaselt hakatud kasvatama maailma erinevais paigus, selhulgas ka Eestis.

Sugukonda loetakse kuuluvaks 14-15 perekonda (umbes 100 kalaliiki):

Bathyclarias
Channallabes
Clariallabes
Clarias
Dinotopterus
Dolichallabes
Encheloclarias
Gymnallabes
Heterobranchus
Horaglanis
Platyallabes
Platyclarias
Tanganikallabes
Uegitglanis
Xenoclarias

Allikad:
http://en.wikipedia.org/wiki/Airbreathing_catfish
Loomade elu, 7. kd Kalad, Tallinn 1979


Vaata lisaks:

Aafrika angersäga (Clarias gariepinus)
Sägalised (Siluriformes)
Angersägad (Clarias)
Kalale.ee KIK